Grafikkort-guide 2026
RTX 5090 vs 5080 vs 5070 Ti vs 5070 vs RX 9060 XT — vi reder ut vilket grafikkort som passar din rigg och ditt spel.
Uppdaterad 2026-05-13
Foto av Andrey Matveev på Unsplash
Blackwell och RDNA 4 har gjort GPU-marknaden 2026 till ett minfält av specs och DLSS-jargong. Här bryter vi ner vilket grafikkort som faktiskt levererar i din upplösning — och var pengarna brinner i onödan.
Blackwell och RDNA 4 — nya läget 2026
NVIDIAs Blackwell-arkitektur (RTX 50-serien) och AMDs RDNA 4 (RX 9000-serien) sätter standarden 2026. DLSS 4 med Multi Frame Generation är Blackwells trumfkort — tekniken kan fördubbla eller tredubbla displayade frames i stödda titlar, och det märks direkt i spel som stödjer det. Men i ren rasterisering utan upscaling är generationshoppet mer modest, särskilt för dig som redan kör RTX 4000.
AMD kontrar med RX 9060 XT som slänger in 16GB GDDR6 i budgetsegmentet — dubbelt mot RTX 5060:s 8GB. Det är ett litet VRAM-krig i 1080p/1440p-klassen just nu. Oavsett vilken sida du väljer: alla kort stödjer ray tracing, AV1-encodning och moderna API:er.
| RTX 5090 | RTX 5080 | RTX 5070 Ti | RTX 5070 | RX 9060 XT | RTX 5060 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VRAM | 32 GB GDDR7 | 16 GB GDDR7 | 16 GB GDDR7 | 12 GB GDDR7 | 16 GB GDDR6 | 8 GB GDDR7 |
| TDP | 575 W | 360 W | 300 W | 250 W | 160 W | 150 W |
| Sweet spot | 4K RT + path tracing | 4K gaming | 1440p–4K | 1440p | 1080p–1440p | 1080p |
| DLSS 4 / FSR 4 | DLSS 4 | DLSS 4 | DLSS 4 | DLSS 4 | FSR 4 | DLSS 4 |
| Rek. PSU | 1 000 W+ | 850 W | 750 W | 750 W | 650 W | 650 W |
RTX 5090 — path tracing utan kompromiss
Toppmodellen 5090 sitter ensamt på tronen med 21 760 CUDA-kärnor, 32GB GDDR7 och 1 790 GB/s bandbredd. I Cyberpunk 2077 med full path tracing i 4K native landar den på 53 FPS. Slå på DLSS 4 Quality plus MFG och du klättrar till 120+ FPS med allt på max. Det är det enda konsumentkort som klarar den ekvationen — punkt.
32GB VRAM håller i åtminstone fem år utan att du behöver fundera. I Dying Light 2 levereras 126 FPS i 4K native. För Wukong landar siffran på 86 FPS i 4K. Priset? 575W TDP kräver minst 1 000W PSU — räkna med byte om du inte redan kör det. Mot 4090 är hoppet 20–35% i ren rasterisering beroende på titel, och med DLSS 4 MFG ökar gapet ytterligare.
RTX 5080 — 4K utan 5090-pris
Med 10 752 CUDA-kärnor och 16GB GDDR7 på 960 GB/s bandbredd är 5080 det effektivaste 4K-valet under toppmodellen. I Cyberpunk 2077 4K ultra utan RT levereras 57–60 FPS native, och med DLSS 4 Quality passerar vi snabbt 100+ FPS. För Wukong i 4K: 58 FPS mot 4080 Super:s 52 FPS — Blackwell-hoppet syns tydligt.
Elefanten i rummet: 16GB VRAM för ett kort i denna prisklass är tight i de tyngsta 4K RT Ultra-scenariona. Toppmodellen 5090 har det dubbla och 86% mer bandbredd — gapet inom 50-serien är ovanligt stort. Kör du en fungerande RTX 4080 Super? Hoppa gärna ett generation till. Bygger du nytt från 3000-serien eller äldre? TUF RTX 5080 OC är sweet spot i 4K-segmentet.
RTX 5070 Ti — suverän 1440p, kapabel i 4K
Mellanmodellen 5070 Ti packar 8 960 CUDA-kärnor och 16GB GDDR7 på 896 GB/s — sweet spot för den som vill ha solid 1440p med marginal upp till 4K. I Cyberpunk 2077 1440p levereras 108 FPS. Starfield ultra 1440p: 101 FPS. I 4K utan RT? 50 FPS native, starkt för prissegmentet.
Ärliga bilden: GamersNexus bekräftade att 5070 Ti matchar RTX 4080 rakt av i ren rasterisering — Wukong 52 FPS i 4K för båda. Uppgraderar du från RTX 3080 eller äldre är det ett rejält kliv med 16GB GDDR7 och DLSS 4. Redan på 4080? Då är hoppet beskedligt. Steget upp till 5080 ger 11–16% mer prestanda men kostar märkbart mer — för de flesta 1440p-spelare är 5070 Ti det klokare valet.
RTX 5070 — 1440p-arbetshästen
Standardvalet 5070 med 6 144 CUDA-kärnor och 12GB GDDR7 på 672 GB/s är 2026 års 1440p-kort. I Cyberpunk 2077 1440p levereras 89 FPS native. Wukong i 1440p: 72 FPS. Med DLSS 4 Quality klättrar siffrorna snabbt förbi 120+ FPS för 165Hz-gaming.
Bandbredd-hoppet från GDDR6 till GDDR7 (672 vs ~360 GB/s för RTX 4070 Super) är den kännbaraste förbättringen. I 4K Cyberpunk native är kortet dock bara 6% snabbare än gamla 4070 Ti Super — inte en tvingande uppgradering om du redan kör den. 12GB VRAM räcker bekvämt i 1440p men är tight i 4K RT Ultra. Byggt för 1440p — och det levererar med råge.
RX 9060 XT — AMDs 16GB-vapen
ASUS Prime RX 9060 XT OC med 16GB GDDR6 och 160W TDP är AMDs vassaste budgetkort — och VRAM-mängden är det stora argumentet mot NVIDIA i det här segmentet. Konkurrenten 5060 bjuder 8GB, 9060 XT bjuder dubbelt. I 1440p med texturtunga inställningar märks det när bufferten faktiskt räcker till.
Prestandamässigt sitter 1080p bekvämt och 1440p i medel-höga inställningar funkar bra. RT-prestandan i RDNA 4 är förbättrad mot RDNA 3 men fortfarande under DLSS 4 i praktik — FSR 4 har dock tagit rejäla kliv. Den riktiga bonusen: 160W TDP gör kortet perfekt för kompakta byggen. Ingen avancerad kylning behövs och en 650W PSU räcker med marginal.
VRAM — hur mycket behöver du 2026?
8GB VRAM räcker för 1080p i de flesta titlar 2026 — men börjar bli trångt i texturtunga AAA-spel på 1440p. Cyberpunk 2077 med Ultra-texturer och RT vill ha 10–12GB vid 1440p, och Hogwarts Legacy drar enkelt 10GB+. 16GB har blivit den nya standarden för att spela bekvämt i 1440p utan textur-stuttering.
32GB (RTX 5090) är overkill för ren gaming men gör skillnad i content creation — DaVinci Resolve, Blender och Stable Diffusion äter VRAM som frukost. Tumregel för gaming: 12GB minimum, 16GB idealt, 8GB bara om du strikt kör 1080p esport.
PSU-krav och strömförbrukning
Den absoluta toppen 5090 drar 575W TDP — totalförbrukning med CPU hamnar runt 700–800W under full load. En 1000W Platinum PSU är absolut minimum, 1200W rekommenderat. Ett steg ner — 5080 (360W) — vill ha 850W, och 5070 Ti (300W) klarar sig med 750W.
Budget-korten är snällare: 5070 (250W) och RX 9060 XT (160W) fungerar fint med 650W nätaggregat. Den låga förbrukningen på 9060 XT gör det till ett naturligt val för kompakta ITX-byggen och äldre system där PSU:n inte byts. Kolla alltid rekommenderad PSU i spec-sheet innan köp — en underdimenisionerad PSU ger instabilitet och kraschar under load.
Vilket kort passar din rigg?
Tre frågor avgör: vilken upplösning spelar du i, kör du ray tracing, och hur gammal är din nuvarande GPU?
Esport i 1080p? Då räcker det med RX 9060 XT eller RTX 5060 — 16GB VRAM på 9060 XT ger mer marginal. 1440p med RT och hög bildkvalitet? Sweet spot är 5070 Ti. Solid 4K? Här svarar 5080. Path tracing i 4K med allt på max och 32GB VRAM som håller i fem år? 5090 är det enda rätta svaret.
Uppgraderar du från RTX 4000? Hoppet i ren rasterisering är hyfsat tunt — om du inte aktivt använder DLSS 4 MFG kan du gärna vänta på 6000-serien. Från RTX 3000 eller äldre? Alla kort på vår lista ger ett rejält prestandahopp.
| Spelstil | Rekommenderat kort | Varför |
|---|---|---|
| E-sport 1080p (CS2, Valorant) | RX 9060 XT / RTX 5060 | Höga FPS, 16GB VRAM på 9060 XT |
| AAA 1440p | RTX 5070 | 89 FPS Cyberpunk native, DLSS 4 till 165Hz+ |
| 1440p + ray tracing | RTX 5070 Ti | 16GB GDDR7, solid RT, smart sweet spot |
| 4K gaming | RTX 5080 | 57–60 FPS Cyberpunk 4K native, 360W TDP |
| Path tracing + 4K max | RTX 5090 | 32GB GDDR7, enda kortet för full PT i 4K |
| Kompakt rigg / låg TDP | RX 9060 XT | 160W, 16GB GDDR6, passar ITX-byggen |
Vanliga frågor
Är RTX 5090 värt det för ren gaming?
Bara om du kör 4K med full path tracing och vill ha 120+ FPS. Steget ner till 5080 ger 85% av prestandan för 60% av priset — för de flesta är det smartare pengarna.
RTX 5070 eller RTX 5070 Ti — vilken ska jag välja?
Spelar du primärt i 1440p utan ray tracing räcker 5070. Vill du ha 1440p med RT och marginal upp till 4K är Ti-versionen sweet spot — 11–16% snabbare för en märkbar men inte enorm prisdiff.
Ska jag välja AMD RX 9060 XT eller NVIDIA RTX 5060?
9060 XT har dubbelt VRAM (16GB vs 8GB) och lägre TDP (160W vs 150W). RTX 5060 har DLSS 4. I 1080p-gaming är de jämna — 16GB VRAM ger 9060 XT mer marginal i framtida titlar.
Hur mycket VRAM behöver jag för gaming 2026?
8GB klarar 1080p i de flesta titlar men börjar kvävas vid 1440p i tunga AAA. 12GB är minimum för 1440p, 16GB är nya standarden. För 4K Ultra med RT vill du ha minst 16GB — annars stuttrar texturerna i Cyberpunk 2077 och Hogwarts Legacy. 32GB (RTX 5090) är overkill för ren gaming men slår igenom i Blender och Stable Diffusion.
Behöver jag uppgradera från RTX 4070/4080 till 50-serien?
Generationshoppet i ren rasterisering är 6–20% — knappt mätbart i blindtest. Det enda som motiverar bytet är DLSS 4 Multi Frame Generation, och bara om titlarna du spelar faktiskt stödjer det. Kör du 4070 Ti Super eller 4080 Super idag? Vänta på RTX 6000.
Vad gör DLSS 4 Multi Frame Generation egentligen?
MFG genererar tre extra frames mellan varje renderad frame med AI. I praktiken blir 60 native FPS till 180 displayed FPS i stödda titlar. Latensen ökar något. Men det märks bara för dig som tävlingsspelar i CS2 eller Valorant. Endast RTX 50-serien stöder MFG — RTX 40 stannar vid Frame Generation 2x.
Är AMDs FSR 4 lika bra som DLSS 4?
FSR 4 har tagit rejäla kliv mot FSR 3 — bildkvaliteten är nu jämförbar med DLSS 3 i Quality-läge. Men DLSS 4 ligger fortfarande ett halvår före i temporal stabilitet och låga upplösningar. Spelar du i 4K Quality-läge är skillnaden marginell. I 1080p Performance-läge syns NVIDIAs försprång tydligt.
Hjälp mig välja rätt
Vilken upplösning kör du?
Eller planerar att köra — det styr GPU-kravet.
Expertrecensioner & Jämförelser
Vi har samlat de bästa och mest omfattande recensionerna från ledande tech-sajter