Hoppa till huvudinnehåll
Uppdaterad 14 maj 2026

Bästa Moderkort 2026

Bästa moderkort 2026 per plattform — Intel Z890-F mot AMD X870-F i toppen, ner till budgetklass där H610M-DDR4 och A620M-PLUS löser olika budgetbyggen.

Granskad av GamerRigg-redaktionen

Asus ROG Strix Z890-F Gaming WIFI

Genomgång Gaming-moderkort

1

ROG Strix Z890-F

Z890-toppmodellen på LGA 1851 — fem M.2-platser, Thunderbolt 4 och VRM som sväljer Core Ultra 9 285K utan att svettas. Vassaste Intel-moderkortet för 2026 års toppklass-bygge.

Socket: Chipset: RAM: M.2-platser: Bakpanels-USB: Nätverk:
LGA 1851 (Core Ultra 200/300-serien) Intel Z890 4× DDR5, max 256 GB 5× (1× PCIe 5.0 + 4× PCIe 4.0) Thunderbolt 4 + 6× USB 3.2 Gen 2 + USB-C Wi-Fi 7, BT 5.4, 5 GbE
Fördel Fem M.2-platser täcker även workstation-byggen
Fördel Thunderbolt 4 inbyggt — slipper PCIe-kort
Nackdel Premium-pris för Z890-segmentet

Bästa Intel-moderkort 2026 — bäst i test för LGA 1851

Med 18+1+2-fas strömsteg, fem M.2-platser och Wi-Fi 7 hamnar Z890-F Gaming WIFI som bäst i test bland Intel-moderkort 2026 — ROG Strix-linjens svar för LGA 1851-plattformen.

Chipsetet (Intel Z890) ger PCIe 5.0 till grafikkortsplatsen plus en dedikerad PCIe 5.0 M.2-slot — drives som Crucial T705 når 14,5 GB/s sekventiell läsning där, mot 7 GB/s på en PCIe 4.0-plats. Fem M.2-platser totalt är klassledande i Z890-segmentet och ger plats för ett PCIe 5.0-drive plus fyra PCIe 4.0-enheter utan att kompromissa på bandbredd via chipset-uplink.

Strömstegen är dimensionerade för Core Ultra 9 285K i sustained all-core-laster utan throttling — 18+1+2 fas-design med 110A SPS klarar 250W+ utan att tappa boost-klockan. Wi-Fi 7 och Bluetooth 5.4 sitter på plats. Nätverkskortet kör 5 GbE via Marvell AQC113C — märkbart steg upp från 2.5 GbE-standarden.

Thunderbolt 4 och full I/O — för Core Ultra 9-bygget

Det som verkligen separerar Z890-F från konkurrensen är Thunderbolt 4-implementationen direkt i bakpanelen. Två TB4-portar (40 Gbps) ger dig externa NVMe-chassin, dual-monitor 8K, eller dockning till ett enda kabel utan separat PCIe-kort. Sex USB 3.2 Gen 2-portar (10 Gbps) plus USB-C 3.2 Gen 2x2 (20 Gbps) räcker för ett seriöst peripheral-setup.

Q-Release Slim på grafikkortsplatsen och Q-DIMM-systemet på RAM-sidan gör att du lossar GPU och minne med en hand när du underhåller riggen. SafeSlot II förstärker grafikkortsplatsen mekaniskt — RTX 5090-tegelstenar går säkert att montera utan VGA-stöd. Z890-F är moderkortet du sätter under Core Ultra 9 285K när du bygger för att maxa Intel-plattformens potential utan kompromisser.
2

ROG Strix X870-F

Bäst i test ASUS ROG Strix X870-F GAMING WIFI - Bäst i test Gaming-moderkort 2026 - betyg 9.5/10
Bäst i test 9.5 Jämför priser ↓

X870-toppmodellen för AM5 — dubbla USB4-portar, PCIe 5.0 M.2 och Wi-Fi 7 i ett paket som klarar 9950X3D-byggen. Bäst i test för AMD-plattformen 2026.

Socket: Chipset: RAM: M.2-platser: Bakpanels-USB: Nätverk:
AM5 (Ryzen 7000/8000/9000) AMD X870 4× DDR5, max 192 GB, EXPO 4× (1× PCIe 5.0 + 3× PCIe 4.0) 2× USB4 (40 Gbps) + 6× USB 3.2 Gen 2 Wi-Fi 7, BT 5.4, 2.5 GbE
Fördel Dubbla USB4-portar — Thunderbolt-kompatibilitet ut ur lådan
Fördel PCIe 5.0 M.2 + PCIe 5.0 grafikkortsplats
Nackdel M.2-platserna är fyra mot Z890-Fs fem

Bästa AMD-moderkort 2026 — bäst i test för AM5

Spegelbilden av Z890-F på AMD-sidan är X870-F Gaming WIFI i ROG Strix-linjen — den och hamnar som bäst i test-moderkortet för AM5-plattformen 2026.

X870-chipsetet är obligatoriskt om du vill ha USB4 — kortet kör två fulla USB4-portar (40 Gbps vardera) på bakpanelen, vilket ger dig Thunderbolt-kompatibel anslutning för externa NVMe-chassin, dock-stationer och 8K-skärmar utan separat dongel. Z890-F har Thunderbolt 4, X870-F har USB4 — funktionellt likvärdigt, men USB4 är AMD:s officiella implementation av samma 40 Gbps-standard.

Strömstegen är 18+2+2-fas med 110A SPS — samma kapacitet som Z890-F-syskonet och tillräckligt för Ryzen 9 9950X3D i sustained workloads. PCIe 5.0 går både till grafikkortsplatsen och till en dedikerad M.2-slot. Wi-Fi 7 och Bluetooth 5.4 finns. Nätverket kör 2.5 GbE via Realtek-kontroller.

X870 mot Z890 — vilken plattform vinner?

Plattformsvalet är personligt. X870 ger två USB4-portar mot Z890:s två Thunderbolt 4 — funktionsmässigt parallellt. AMD vinner i M.2-bandbredd via direkt-CPU-länk för PCIe 5.0-drives och har lägre platform-power-overhead än Z890. Intel vinner på antalet M.2-platser (fem mot fyra) och har bättre integrerad mediaaccelerator för QuickSync-encoding.

Bygger du en gaming-rigg där 3D V-Cache är prioritet? Ryzen 7 9800X3D på X870-F är fortfarande snabbaste valet för konkurrens-FPS i CS2, Valorant och Fortnite. Tom's Hardware-faceoffen mellan 9800X3D och 285K mätte snittet till ~35% advantage 1080p, med stor spelvariation — från låga ensiffriga procent i optimerade esports-titlar upp till 75% i CPU-tunga benchmarks. För content creation och multi-core är Z890-F + 285K närmare jämnt. Vi rankar X870-F som bäst i test för AM5-byggen.
3

ROG Strix B760-F

B760 ROG Strix för LGA 1700 — high-end-prestanda för 13/14-gen Core utan Z-chipset-priset. Tre M.2-platser, PCIe 5.0 M.2 och rejäl VRM för i7/i9-byggen.

Socket: Chipset: RAM: M.2-platser: Bakpanels-USB: Nätverk:
LGA 1700 (Core 12/13/14-gen) Intel B760 4× DDR5, max 128 GB, XMP 3.0 3× (1× PCIe 5.0 + 2× PCIe 4.0) USB-C 3.2 Gen 2x2 (20 Gbps) + USB 3.2 Gen 2 Wi-Fi 6E, BT 5.3, 2.5 GbE
Fördel PCIe 5.0 M.2 ovanligt på B760
Fördel High-end VRM som klarar i9-14900K
Nackdel LGA 1700 — Core Ultra 200-serien (15-gen) stöds inte

High-end Intel-moderkort 2026 — för LGA 1700-byggen

ROG Strix B760-F Gaming WiFi är high-end-valet på LGA 1700-plattformen och en stark match för dig som bygger med 13- eller 14-gen Core. B760-chipsetet är mainstream men ROG Strix-implementationen lyfter det till high-end-territorium med en dedikerad PCIe 5.0 M.2-slot — något som de flesta B760-kort saknar. Tre M.2-platser totalt (1× PCIe 5.0 + 2× PCIe 4.0) räcker för seriösa NVMe-storage-stackar.

Strömstegen är 12+1-fas med 60A SPS — kapacitet att hålla i9-14900K i sustained all-core under långa sessioner utan att throttla. DDR5-stöd upp till 7800 MHz med XMP 3.0 ger minneshastigheter i nivå med vad Z790-toppkort ger. Wi-Fi 6E och Bluetooth 5.3 är ett steg under Wi-Fi 7-toppkorten men räcker för 2.5 Gbps trådlöst som de flesta routrar visar.

Vem väljer B760-F framför Z890-F?

Du som redan har en 13-gen eller 14-gen Core-processor — eller hittar i7-14700K på utförsäljning — sparar betydligt genom att stanna kvar på LGA 1700 istället för att byta till LGA 1851. Prestandan i gaming är inom marginalfelet mot Core Ultra-syskonen i 1440p och 4K där GPU:n flaskhalsar oftare än CPU:n. Du tappar Thunderbolt 4 och Wi-Fi 7 jämfört med Z890-F, men får samma PCIe 5.0 M.2-stöd och liknande VRM-kapacitet.

Det här är moderkortet för dig som bygger smart på en plattform som fortfarande har långt kvar att leverera — speciellt om du sätter en i7-14700KF eller i9-14900KF där iGPU-saknaden inte spelar roll med dedikerat grafikkort. ROG Strix B760-F är vårt high-end-val för LGA 1700 i 2026 års rankning.
4

X870E AORUS Elite

X870E AORUS Elite — full extreme-chipset med dubbla USB4 och Wi-Fi 7 till high-end-pris. Hetaste värdevalet på AM5 om du vill ha X870E utan att gå all-in på MAX-modeller.

Socket: Chipset: RAM: M.2-platser: Bakpanels-USB: Nätverk:
AM5 (Ryzen 7000/8000/9000) AMD X870E (extreme) 4× DDR5, max 256 GB, EXPO 4× (2× PCIe 5.0 + 2× PCIe 4.0) 2× USB4 (40 Gbps) + USB-C 3.2 Gen 2x2 Wi-Fi 7, BT 5.4, 2.5 GbE
Fördel X870E ger fler PCIe-lanes än X870 — bättre för multi-GPU/dual-NVMe
Fördel Dubbla PCIe 5.0 M.2-platser ovanligt i klassen
Nackdel VRM-kylning något svalare än X870-F under sustained 9950X3D-load

High-end AMD-moderkort 2026 — X870E-värdet

Gigabyte X870E AORUS Elite WIFI7 är high-end-bidraget till AM5-plattformen 2026 och hamnar i toppskiktet för AMD-byggare som vill ha extreme-chipsetet på en mer tillgänglig prisnivå än MAX- eller HERO-modellerna.

Extreme-versionen av X870 har dubbla chipset-dies vilket ger fler totala PCIe-lanes än vanliga X870 — konkret nytta för byggen med tre eller fler M.2-drives och dedikerade kapaciteter som 10 GbE-kort. Två PCIe 5.0 M.2-platser är ovanligt i klassen — de flesta X870/X870E-kort har bara en.

Wi-Fi 7-modulen tillhandahåller trippelband med MLO för riktiga 6 GHz-fördelar om routern stöder det. USB4-implementationen är dubbelportad (2× 40 Gbps) — samma standard som ROG Strix X870-F. Strömstegen kör 16+2+2-fas med 110A SPS, vilket räcker för Ryzen 9 9950X3D i sustained workloads även om VRM-kylningen är något svalare än ROG Strix-syskonet.

X870E framför X870-F — när?

AORUS Elite-kortet är ett medvetet high-end-alternativ till ROG Strix X870-F-toppmodellen för dig som behöver två PCIe 5.0 M.2-platser eller extreme-chipsetets extra lane-kapacitet. Bygger du en workstation/gaming-hybrid med fyra NVMe-drives, dedikerat 10 GbE-kort och GPU? Då vinner X870E. För ren gaming-rigg räcker X870-F mer än väl — du köper inte detta kortet för PCIe 5.0 NVMe nummer två om du inte ska använda den.

BIOS-mässigt är AORUS-stacken konkurrenskraftig — Q-Flash Plus för BIOS-uppdatering utan CPU/RAM, Smart Backup-USB och 5 års garanti. Det här är moderkortet för AMD-byggare som ser X870E-spec men vill stanna kvar på en vettig prisnivå.
5

TUF B860-PLUS

B860-PLUS är midrange-svaret för LGA 1851 — DDR5, PCIe 5.0 M.2 och TUF-byggkvalitet för ett Core Ultra 5/7-bygge utan Z890-priset.

Socket: Chipset: RAM: M.2-platser: Bakpanels-USB: Nätverk:
LGA 1851 (Core Ultra 200/300-serien) Intel B860 4× DDR5, max 256 GB, XMP 3.0 3× (1× PCIe 5.0 + 2× PCIe 4.0) USB-C 3.2 Gen 2x2 + USB 3.2 Gen 2 Wi-Fi 6E, BT 5.4, 2.5 GbE
Fördel PCIe 5.0 M.2 i mellanklass-prisklass
Fördel TUF-VRM tål Core Ultra 7 265K i gaming-laster
Nackdel Wi-Fi 6E istället för Wi-Fi 7 — märks bara på 6 GHz-routrar

Midrange Intel-moderkort 2026 — sweet spot för LGA 1851

TUF GAMING B860-PLUS WIFI är midrange-valet för dig som bygger en LGA 1851-rigg med Core Ultra 5 245K eller Core Ultra 7 265K. B860-chipsetet är Intels mainstream-erbjudande till 15-gen-plattformen och kortet levererar de tre nyckelfunktionerna som verkligen påverkar gaming: PCIe 5.0 till grafikkortsplatsen, PCIe 5.0 till en dedikerad M.2-slot, och DDR5-stöd upp till 8000 MHz med XMP 3.0.

Strömstegen är 14+1+1-fas med 60A DrMOS — kapacitet att hålla Core Ultra 7 265K i gaming-laster utan throttling. För Core Ultra 9 285K i sustained workstation-laster märks gränsen, men det är inte bordet detta moderkort siktar på. TUF-byggkvaliteten ger 5 års garanti, militärgrad-komponenter och stark BIOS-stack.

B860 mot Z890 — när räcker B860?

För 95% av gaming-byggen räcker B860-PLUS WIFI rakt av. Du tappar Thunderbolt 4, en M.2-plats (tre mot fem) och Wi-Fi 7-uppgraderingen jämfört med Z890-F. Du behåller PCIe 5.0 M.2, full DDR5-OC-kapacitet och samma plattformsstöd för 15-gen och kommande 16-gen Core Ultra-processorer. För en ren gaming-rigg utan workstation-ambitioner är prisskillnaden mot Z890 dåligt motiverad.

Oberoende tester visar att Core Ultra 7 265K presterar inom 1-2% på B860 jämfört med Z890 i 1440p gaming — inom marginalfelet. Det här är moderkortet du sätter under en Core Ultra 7-processor när du bygger smart för 2026.
6

TUF B850-PLUS

B850-PLUS WIFI är AMD-spegelbilden av B860-PLUS — midrange-AM5 med Wi-Fi 7, tre M.2-platser och TUF-byggkvalitet för en 9700X eller 9800X3D-rigg.

Socket: Chipset: RAM: M.2-platser: Bakpanels-USB: Nätverk:
AM5 (Ryzen 7000/8000/9000) AMD B850 4× DDR5, max 256 GB, EXPO 3× PCIe 4.0 + 4× SATA USB-C 3.2 Gen 2x2 + USB 3.2 Gen 2/1 Wi-Fi 7, BT 5.4, 2.5 GbE
Fördel Wi-Fi 7 standard på AMD-midrange
Fördel EXPO 8000 MHz-stöd på DDR5
Nackdel Inget PCIe 5.0 M.2 — alla tre platser är PCIe 4.0

Midrange AMD-moderkort 2026 — AM5 sweet spot

TUF GAMING B850-PLUS WIFI är midrange-moderkortet för AM5-byggare som vill ha Wi-Fi 7 och solid VRM på en mer tillgänglig prisnivå än X870-toppmodellerna. B850-chipsetet ger PCIe 5.0 till grafikkortsplatsen — viktigt för RTX 5080/5090 där full bandbredd faktiskt utnyttjas — men M.2-platserna körs alla på PCIe 4.0. För 95% av gaming-byggen är PCIe 4.0 NVMe i 7 GB/s-klassen mer än tillräckligt; PCIe 5.0 M.2 ger bara verklig nytta i specifika workstation-laster med stora sekventiella läsningar.

Wi-Fi 7 på mellanklass är AMD-fördel just nu — Intel-syskonet B860-PLUS har Wi-Fi 6E. På en 6 GHz-router märks skillnaden i throughput; på en 5 GHz-router gör det ingenting. EXPO-profilstöd upp till 8000 MHz DDR5 ger full minnes-OC-potential för Ryzen 9000-serien där 6000-6400 MHz CL30 är sweet spot.

B850 mot X870 — vilket räcker?

B850-PLUS WIFI matchar B860-PLUS WIFI funktionsmässigt utom på en dimension: ingen PCIe 5.0 M.2-slot. För Ryzen 7 9800X3D-bygget — den vassaste gaming-CPU:n 2026 — märks det noll i FPS. Du köper X870 för USB4 och PCIe 5.0 M.2; behöver du ingen av delarna är B850 rätt val.

Strömstegen är 12+2+1-fas med DIGI+ VRM — klarar 9800X3D och 9700X i sustained gaming-laster utan throttling. Tre M.2-platser plus fyra SATA-portar ger plats för en omfattande lagrings-stack. TUF B850-PLUS WIFI är vårt midrange-AMD-val.

[ Hämta hem hos ]

7

Gigabyte H610M

Gigabyte H610M S2H V3 DDR4 - Bästa budget Gaming-moderkort 2026 - betyg 7.5/10
Bästa budget 7.5 Jämför priser ↓

H610M S2H V3 DDR4 — absoluta budgetgolvet för LGA 1700. Ingen Wi-Fi, en M.2, DDR4 — men levererar funktionellt moderkort till priset av en oneppning.

Socket: Chipset: RAM: M.2-platser: Bakpanels-USB: Nätverk:
LGA 1700 (Core 12/13/14-gen) Intel H610 2× DDR4, max 64 GB 1× PCIe 3.0 4× USB 2.0 + 2× USB 3.2 Gen 1 Gigabit LAN (ingen Wi-Fi)
Fördel Bästa budget-pris i kategorin
Fördel DDR4-stöd öppnar billiga RAM-kit
Nackdel Ingen Wi-Fi och bara en M.2-plats — kompromisser för budgetpriset

Bästa budget-moderkort 2026 — Intel-byggens golvplatta

H610M S2H V3 DDR4 är moderkortet du väljer när priset är enda parametern och du bygger en sekundär dator, en LAN-rigg eller en absolut första-bygge för någon som ska upp på PC-gaming. Chipsetet (Intel H610) är entry-level-erbjudandet till LGA 1700 och V3 DDR4-versionen tar bort allt utom det mest nödvändiga — Wi-Fi saknas helt, M.2-platserna är reducerade till en (PCIe 3.0), och RAM-stödet är låst till DDR4 max 64 GB.

Det du faktiskt får är en fullt fungerande micro-ATX-platta som tar emot Core i3-12100F, i5-12400F och liknande budget-Intel-processorer som fortfarande är mer än kompetenta för 1080p-gaming i Counter-Strike 2 och Valorant på 144 Hz. Strömstegen är basala men håller en 65W TDP-processor utan problem. Bästa budget-valet 2026 i Intel-kategorin handlar inte om "good enough" — det handlar om att leverera bara det som behövs.

När är H610M rätt val?

H610M S2H V3 DDR4 är rätt val i exakt tre scenarier. Ett: du bygger en första gaming-dator till absolut lägsta pris och lämnar uppgraderingsutrymmet för senare. Två: du har redan DDR4-RAM från en tidigare maskin som du vill återanvända — DDR5-tvång på högre klass-moderkort skulle kräva nya minneskit. Tre: du bygger en sekundär maskin (LAN-rigg, andra arbetsstation, HTPC) där full feature-set inte behövs.

Glöm uppgraderingsbanan till PCIe 5.0 NVMe eller LGA 1851 — det är inte vad detta kortet handlar om. Sätter du i7-14700KF här blir VRM:en flaskhalsen i sustained workloads. Men för 12100F + RTX 4060-byggen är H610M S2H V3 DDR4 absolut minsta gemensamma nämnare som faktiskt fungerar — och det är hela poängen med en bästa budget-pick.

[ Hämta hem hos ]

8

TUF A620M-PLUS

ASUS TUF GAMING A620M-PLUS WIFI - Bästa budget Gaming-moderkort 2026 - betyg 8/10
Bästa budget 8 Jämför priser ↓

A620M-PLUS WIFI — AM5-budget med DDR5, Wi-Fi och TUF-byggkvalitet. Bästa budget för Ryzen 5 9600X-byggen där micro-ATX och låg total kostnad är prio.

Socket: Chipset: RAM: M.2-platser: Bakpanels-USB: Nätverk:
AM5 (Ryzen 7000/8000/9000) AMD A620 4× DDR5, max 128 GB, EXPO 2× PCIe 4.0 USB 3.2 Gen 2 + USB-C + USB 3.2 Gen 1 Wi-Fi 6, BT 5.2, Gigabit LAN
Fördel AM5 + DDR5 + Wi-Fi i bästa budgetklass
Fördel Två M.2-platser räcker för standard NVMe-stack
Nackdel Ingen CPU-OC — Precision Boost Overdrive funkar dock

Bästa budget AMD-moderkort 2026 — AM5-byggens entry-level

TUF GAMING A620M-PLUS WIFI är bästa budget-valet för dig som bygger en första AM5-rigg där priset är låst nedåt men du fortfarande vill ha en plattform med långsiktig livslängd. A620 är AMD:s entry-chipset till AM5 — du tappar CPU-overclocking och PCIe 5.0-stöd, men behåller DDR5, Wi-Fi 6 och plattformskompatibilitet med hela Ryzen 7000/8000/9000-stacken inklusive 9800X3D om du vill uppgradera processor senare.

Strömstegen är 8+2-fas med DrMOS — håller en Ryzen 5 9600X eller 7 7700X i gaming-laster utan att svettas. Tar du steget upp till 9800X3D fungerar det också, men VRM:en blir gränslandet under sustained workstation-laster. För 1440p-gaming där CPU:n inte flaskhalsar är skillnaden mot B850-PLUS minimal i FPS.

A620M mot H610M — vilken budget vinner?

A620M-PLUS WIFI levererar märkbart mer plattform än H610M S2H V3 DDR4 — DDR5 mot DDR4, Wi-Fi 6 mot ingen Wi-Fi, två M.2 mot en, AM5-uppgraderingsbana mot LGA 1700-EOL. Prisskillnaden är reell men inte stor i absoluta tal, och AM5-vinsten är att plattformen lever vidare till åtminstone 2027 enligt AMD:s roadmap. LGA 1700 är död — Intel byter till LGA 1851 för all framtida utveckling.

För en gaming-budget-build där du köper Ryzen 5 9600X plus Asus A620M-PLUS WIFI har du en plattform som tar dig till en framtida 9800X3D-uppgradering utan att byta moderkort. Det är vad bästa budget faktiskt betyder i 2026 års rankning — inte bara billigaste pris utan billigaste pris med utvecklingspotential.

Jämför Gaming-moderkort

Spec Bäst i test
Asus ROG Strix Z890-F Gaming WIFI
Bäst i test
ASUS ROG Strix X870-F GAMING WIFI
High-end
ASUS ROG Strix B760-F Gaming WiFi
High-end
GIGABYTE X870E AORUS ELITE WIFI7
Midrange
ASUS TUF GAMING B860-PLUS WIFI
Midrange
ASUS TUF GAMING B850-PLUS WIFI
Bästa budget
Gigabyte H610M S2H V3 DDR4
Bästa budget
ASUS TUF GAMING A620M-PLUS WIFI
Socket LGA 1851 (Core Ultra 200/300-serien) AM5 (Ryzen 7000/8000/9000) LGA 1700 (Core 12/13/14-gen) AM5 (Ryzen 7000/8000/9000) LGA 1851 (Core Ultra 200/300-serien) AM5 (Ryzen 7000/8000/9000) LGA 1700 (Core 12/13/14-gen) AM5 (Ryzen 7000/8000/9000)
Chipset Intel Z890 AMD X870 Intel B760 AMD X870E (extreme) Intel B860 AMD B850 Intel H610 AMD A620
RAM 4× DDR5, max 256 GB 4× DDR5, max 192 GB, EXPO 4× DDR5, max 128 GB, XMP 3.0 4× DDR5, max 256 GB, EXPO 4× DDR5, max 256 GB, XMP 3.0 4× DDR5, max 256 GB, EXPO 2× DDR4, max 64 GB 4× DDR5, max 128 GB, EXPO
M.2-platser 5× (1× PCIe 5.0 + 4× PCIe 4.0) 4× (1× PCIe 5.0 + 3× PCIe 4.0) 3× (1× PCIe 5.0 + 2× PCIe 4.0) 4× (2× PCIe 5.0 + 2× PCIe 4.0) 3× (1× PCIe 5.0 + 2× PCIe 4.0) 3× PCIe 4.0 + 4× SATA 1× PCIe 3.0 2× PCIe 4.0
Bakpanels-USB Thunderbolt 4 + 6× USB 3.2 Gen 2 + USB-C 2× USB4 (40 Gbps) + 6× USB 3.2 Gen 2 USB-C 3.2 Gen 2x2 (20 Gbps) + USB 3.2 Gen 2 2× USB4 (40 Gbps) + USB-C 3.2 Gen 2x2 USB-C 3.2 Gen 2x2 + USB 3.2 Gen 2 USB-C 3.2 Gen 2x2 + USB 3.2 Gen 2/1 4× USB 2.0 + 2× USB 3.2 Gen 1 USB 3.2 Gen 2 + USB-C + USB 3.2 Gen 1
Nätverk Wi-Fi 7, BT 5.4, 5 GbE Wi-Fi 7, BT 5.4, 2.5 GbE Wi-Fi 6E, BT 5.3, 2.5 GbE Wi-Fi 7, BT 5.4, 2.5 GbE Wi-Fi 6E, BT 5.4, 2.5 GbE Wi-Fi 7, BT 5.4, 2.5 GbE Gigabit LAN (ingen Wi-Fi) Wi-Fi 6, BT 5.2, Gigabit LAN

Vanliga frågor om Gaming-moderkort

Intel eller AMD — vilken plattform väljer jag 2026?

Bygger du för konkurrens-FPS i CS2, Valorant eller Fortnite vinner Ryzen 7 9800X3D på AM5 — Tom's Hardware-faceoffen mellan 9800X3D och 285K mätte snittet till ~35% advantage för 9800X3D över 16 titlar 1080p, med stor spelvariation (5% i optimerade titlar, upp till 75% i CPU-tunga benchmarks). Bygger du för content creation, streaming eller multi-core-arbete är Core Ultra 9 285K på Z890 jämnt eller bättre, och Intels QuickSync-encoding lyfter videoexport i Adobe Premiere och DaVinci Resolve. För ren 1440p/4K gaming där GPU:n flaskhalsar oftare än CPU:n är skillnaden minimal — välj då efter pris och plattformens uppgraderingsbana. AM5 stöds till åtminstone 2027 och du kan svänga in 9700X eller 9950X3D senare, LGA 1851 är fräsch men nyare och har färre prisklass-alternativ.

Vår ranking har ROG Strix Z890-F som bäst i test för Intel-byggen och ROG Strix X870-F för AMD-byggen. Båda är funktionellt parallella med USB4/Thunderbolt 4, Wi-Fi 7 och PCIe 5.0 både till GPU och M.2.

💡 9800X3D-byggen vinner i konkurrens-FPS. 285K-byggen vinner i renderingsworkloads. För 95% av gaming-byggen tar GPU:n över som flaskhals.

Vad är skillnaden mellan X870 och X870E?

X870E är extreme-versionen av X870 med dubbla chipset-dies vilket ger fler totala PCIe-lanes — typiskt 20 vs 12 chipset-lanes plus CPU-lanes. Konkret nytta: stöd för fler M.2-platser med direkt-CPU-bandbredd, plats för dedikerade kort som 10 GbE-nätverk, och bättre lane-uppdelning för dual-GPU-byggen eller workstation-rigg med fyra+ NVMe-drives.

För ren gaming-rigg räcker X870 mer än väl — du köper X870E om du har specifika lane-krav. Konkret exempel: vill du köra två PCIe 5.0 M.2-platser samtidigt utan att tappa GPU-bandbredd från x16 till x8? Då behöver du X870E. Behöver du bara en PCIe 5.0 M.2 plus dedikerat grafikkort? X870 räcker med marginal. ROG Strix X870-F bäst i test-valet är X870 med en PCIe 5.0 M.2 plus tre PCIe 4.0 M.2; X870E AORUS Elite (high-end) är X870E med två PCIe 5.0 M.2 och extra lane-kapacitet för dedikerade utbyggnadskort.

💡 X870E ger fler PCIe-lanes. X870 räcker för 95% av gaming-byggen.

Behöver jag PCIe 5.0 M.2 på moderkortet?

För 95% av gaming-byggen — nej. PCIe 4.0 NVMe i 7 GB/s-klassen som Samsung 990 Pro eller WD Black SN850X är mer än tillräckligt för spel där laddningstider redan är gränslandet på vad PCIe 4.0 kan visa skillnad mot SATA SSD. PCIe 5.0 M.2 ger verklig nytta i workstation-laster med stora sekventiella läsningar (4K-videoredigering, AI-modellladdning, Adobe Premiere proxy-rendering) där 14 GB/s mot 7 GB/s halverar arbetstiden.

För gaming är det luxus, inte krav — DirectStorage-titlar visar 5-15% snabbare laddningstider mot PCIe 4.0, knappt märkbart i praktiken. PCIe 5.0-drives som Crucial T705 går också varmare och kräver typiskt aktiv kylning eller robust heatsink för att inte thermal throttla. Tänk också att PCIe 5.0 inte påverkar 4K-random-IO märkbart — det är där spelladdningstider faktiskt mäts. Z890-F, X870-F, B760-F, X870E AORUS Elite och B860-PLUS har alla PCIe 5.0 M.2; B850-PLUS, A620M och H610M saknar det.

💡 PCIe 5.0 M.2 = workstation-funktion. För ren gaming sparar du och hoppar det.

Vilken processor passar vilket moderkort?

LGA 1851 (Z890, B860): Core Ultra 200/300-serien (Core Ultra 5 245K, 7 265K, 9 285K) — Intels nuvarande gaming-plattform, stöder kommande 16-gen-processorer. LGA 1700 (B760, H610): Core 12-14 generation (i3-12100F, i5-13600K, i7-14700K, i9-14900K) — beprövad och prisvärd, men EOL för nya CPU-generationer. AM5 (X870, X870E, B850, A620): hela Ryzen 7000/8000/9000-stacken (7700X, 7800X3D, 9700X, 9800X3D, 9950X3D) — AMD lovar plattformsstöd till åtminstone 2027. Plattformarna är inte inbördes kompatibla — kontrollera socketen mot processorn innan köp.

Klass-mappning för gaming: budget med 7500F/12100F → A620/H610, mellanklass med 9700X/265K → B850/B860, high-end med 7700X/14700K → B760-F (high-end LGA 1700), toppklass med 9950X3D/285K → X870-F eller Z890-F. Vid CPU-byte på äldre moderkort: kontrollera BIOS-versionen — Ryzen 9000-serien kräver typiskt AGESA 1.2.0.0a+ på AM5, Intel 14-gen kräver senaste BIOS på B760/Z790 för full prestanda.

💡 LGA 1851 = nytt Intel. LGA 1700 = befintligt Intel (EOL). AM5 = AMD med uppgraderingsbana till 2027.

Kan jag överklocka på B-chipset eller måste jag ha Z/X?

Minnes-OC och Precision Boost Overdrive (PBO) på AMD funkar fullt på B850/B860 — du kör DDR5 EXPO-profiler upp till 8000 MHz och PBO för automatisk processor-boost utan problem. Intels XMP 3.0 och Memory OC funkar också på B760 och B860 (TUF B860-PLUS WIFI är vårt midrange-val här). CPU-multiplikator-överclocking (manuell klockfrekvens-tweak) kräver Z890 på Intel respektive X870/X870E på AMD.

För 95% av användare är PBO + minnes-OC på B-chipset mer än tillräckligt — manuell CPU-OC ger ofta marginalförbättringar (typiskt 100-200 MHz extra) mot risken för stabilitetsproblem och förkortad CPU-livslängd. Notera VRM-begränsningen: B-chipset-kort har typiskt 12+1-fas medan Z/X-kort har 16+1-fas eller mer — för Ryzen 9 9950X3D eller Core Ultra 9 285K i sustained 250W+-laster vinner Z/X på termisk headroom. För ren gaming utan extrem OC-jakt? B-chipset ger 95% av prestandan till bråkdelen av priset.

💡 PBO + DDR5-OC = nästan all OC-vinst utan Z/X-priset.

Om GamerRigg

GamerRigg är för gamers som vill ha raka svar — vi rankar det bästa gaming-gearet utan omsvep. Lång erfarenhet av hårdvara och genuint intresse för gaming driver varje rekommendation. Vi finansieras delvis via affiliate-samarbeten med butiker som Komplett, Proshop och Kjell & Company — du betalar aldrig extra via våra länkar.

Så testar vi

Våra rekommendationer bygger på en kombination av djupgående research och personlig erfarenhet. Vi samlar in data från erkända testkällor som Sweclockers, Tom's Hardware, Hardware Unboxed, Rtings och Gamers Nexus, och väger samman deras resultat med vår egen bedömning. En del produkter testas även hands-on. Produkterna vi listar väljs från våra affiliate-partners sortiment och listan hålls aktuell med marknadens utveckling.

Läs mer om vår testmetodik → · Om oss →

kontakt@gamerigg.se för samarbeten

© 2026 GamerRigg Sverige. Allt innehåll skyddas av upphovsrättslagen.

Oberoende tester • Läsarfinansierad